7 tipov avtovlek in prikolic + zakaj se običajno uporabljajo

Poznamo različne tipe avtovlek za prevoz različnih vozil in plovil. Na voljo je več vrst avtovlek, vsaka s svojimi specifičnimi značilnostmi in nameni. V nadaljevanju bomo podrobneje pregledali različne tipe avtovlek, razloge za njihovo uporabo, kaj in koliko česa lahko prevažajo hkrati.

Tipi Avtovlek

1. Klasične avtovleke (Platformne avtovleke)

Klasične avtovleke so najbolj pogosto uporabljane avtovleke, ki imajo ravno platformo na kateri se prevažajo vozila. Te avtovleke so opremljene z vitlom ali hidravličnim sistemom, ki omogoča nalaganje vozila na platformo. Platformne avtovleke so primerne za prevoz osebnih avtomobilov, manjših kombijev in motornih koles.

Kapaciteta: Platformne avtovleke lahko prevažajo vozila teže do približno 3,5 tone, odvisno od specifikacij same avtovleke.

2. Nakladalne avtovleke (Avtovleke z dvižno platformo)

Te avtovleke so opremljene z dvižno platformo, ki se spušča na tla, kar omogoča enostavno nalaganje vozila. Dvižne avtovleke so idealne za vozila z nizkim podvozjem, športne avtomobile ali poškodovana vozila, ki jih ni mogoče povleči na običajen način.

Kapaciteta: Zmogljivost prevoza teh avtovlek je podobna kot pri klasičnih platformnih avtovlekah, torej do 3,5 tone.

3. Vlečne avtovleke

Vlečne avtovleke uporabljajo sistem kavlja in verige ali podvozja, ki dvigne sprednji ali zadnji del vozila, medtem ko drugi del vozila ostane na cesti. Te avtovleke se običajno uporabljajo za prevoz pokvarjenih ali poškodovanih vozil na kratke razdalje.

Kapaciteta: Odvisno od vrste vozila, ki ga vlečejo, a običajno do teže 2,5 tone.

4. Avtovleke z avtodvigalom

Te avtovleke so zasnovane za težka vozila, kot so tovornjaki, avtobusi in težka mehanizacija. Opremljene so z močnimi hidravličnimi sistemi in vitli, ki omogočajo dvig in prevoz težkih tovornjakov.

Kapaciteta: Zmogljivost je znatno večja in lahko doseže do 20 ton ali več, odvisno od specifikacij vozila.

Tipi Prikolic

1. Avtomobilske prikolice

Avtomobilske prikolice so zasnovane posebej za prevoz osebnih avtomobilov. So nizke in imajo rampe, ki omogočajo enostavno nalaganje in razkladanje vozila. Te prikolice so pogosto opremljene z varnostnimi trakovi in zankami za pritrditev vozila.

Kapaciteta: Običajno lahko prevažajo eno vozilo teže do približno 2,5 tone.

2. Kombinirane prikolice

Kombinirane prikolice so bolj vsestranske in omogočajo prevoz različnih vrst tovora, vključno z osebnimi avtomobili, motorji, gradbeno opremo in drugo mehanizacijo. Te prikolice imajo pogosto višje stranice in večjo nosilnost.

Kapaciteta: Zmogljivost se giblje med 2 do 3,5 tone, odvisno od tipa in konstrukcije prikolice.

3. Težke prikolice

Te prikolice so namenjene prevozu težkih vozil in opreme, kot so tovornjaki, avtobusi in gradbena mehanizacija. So robustno grajene in imajo močne osi, ki omogočajo prevoz težkih tovorov.

Kapaciteta: Težke prikolice lahko prevažajo tovore teže do 20 ton ali več, odvisno od specifične konstrukcije in števila osi.

Razlogi za Uporabo Avtovlek ali vleke s prikolico

  • Prometne nesreče: Poškodovana vozila, ki niso več vozna, je potrebno odstraniti s cestišča.
  • Okvare vozil: Ko se vozilo pokvari in ga ni mogoče popraviti na mestu, je potrebna avtovleka do servisa.
  • Nepravilno parkiranje: Avtovleke se uporabljajo za odstranjevanje nepravilno parkiranih vozil.
  • Prevoz luksuznih in klasičnih avtomobilov: Lastniki pogosto uporabljajo avtovleke za varnostni prevoz dragocenih vozil na dolge razdalje.
  • Prevoz nevoznih vozil: Prevoz vozil brez registracije ali tehničnega pregleda do določene lokacije.

Pogoji in Vozniški Izpit za Vožnjo Avtovleke in prikolic v Sloveniji

V Sloveniji veljajo specifični pogoji za vožnjo različnih tipov avtovlek, ki se določajo glede na težo vozila in tip tovora.

Vozniški izpit

  • Kategorija B: Dovoljuje vožnjo osebnih vozil in lahkih tovornih vozil do največje dovoljene mase 3.500 kg. S to kategorijo je možno voziti manjše avtovleke za osebna vozila. Vozniki s tem izpitom lahko vlečejo prikolico do največje dovoljene mase 750 kg.
  • Kategorija C: Potrebna za vožnjo težjih tovornih vozil in avtovlek, katerih skupna masa presega 3.500 kg.
  • Kategorija C1: Vključuje vozila z maso med 3.500 kg in 7.500 kg.
  • Kategorija E: Potrebna za vožnjo vlečnih vozil s prikolico, kjer skupna masa presega 3.500 kg.

Ostali pogoji

  • Tehnični pregled in homologacija: Avtovleke morajo biti redno tehnično pregledane in homologirane.
  • Zavarovanje: Obvezno je imeti ustrezno zavarovanje za avtovleko in prevoz vozil.
  • Usposabljanje voznika: Vozniki avtovlek morajo biti ustrezno usposobljeni za varno nalaganje, prevoz in razkladanje vozil.

Zaključek

Avtovleke igrajo ključno vlogo v transportnem in logističnem sektorju, zagotavljajo varen in učinkovit prevoz vozil različnih vrst in velikosti. Poznavanje različnih tipov avtovlek in njihovih zmogljivosti, skupaj s pravnimi pogoji za vožnjo v Sloveniji, je ključnega pomena za zagotavljanje kakovostnih in zanesljivih storitev. Za zagotavljanje varnosti in zakonitosti pri prevozu vozil je nujno, da se upoštevajo vsi predpisi in da so vozniki ustrezno usposobljeni. Vozni park Avtovleka Ljubljana vsebuje vsa ključna vozila in prikolice za vleko vozil, plovil in materiala. Prav tako ima ekipo izkušenih sodelavcev, ki se vsakega posla lotijo profesionalno in korektno.

Leave a Comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Scroll to Top